Our Whole Foods Pantry, Freezers and Refrigerator

Real Food Ingredients Resource Page

After several hours of list making, link finding and price figuring, here is the resource I’ve been promising for such a long time!  I’ve tried to include everything that typically can be found in my fridge, freezers, pantry and bulk storage.  I obviously don’t have all of these items on hand all of the time, but I do try to keep a good stock of most of these items so that I am flexible to put together a variety of healthy meals, as well as open our home to guests frequently.

I’ve included prices I prefer to spend on each item, but prices vary depending on which site is offering a sale.  Keep in mind that prices are going to vary depending on where you live as well.  Because I live in a small town with very few whole foods/organic food grocery store options, I buy most of my food from local farmers, from online shops or from Azure Standard, depending on where I find a better deal.  (Plus, I try to save up most of my Swagbuck earnings to purchase food occasionally for “free” from Amazon.)

I buy almost all of the listed items in bulk quantities because I know we’ll use it.  I also try to purchase just about all of the items in this list in organic form if possible.

Because you are all reading from different locations, I also recommend that you read through the comments on this post in order to find a health food co-op or whole food resources in your area.  Also, check out LocalHarvest to find meat, milk, eggs and produce in your area.

Hopefully the linking system I used in each section is user friendly!  If I linked to Tropical Traditions, Vitacost, Amazon, Azure Standard, or Mountain Rose Herbs, I tried to link each item to the specific product page on those sites for easy navigation.

Keep in mind that if you are a new customer with Vitacost, you can click through this link to receive a $10 credit to use on your first order (order must be $30 or more).  It’s a great way to save some serious money on your first order!

And now, without further ado, here is my very long list of grocery items I love to have on hand:

Dairy

In addition to the following products, occasionally I make butter and mozzarella cheese, if I have enough milk/cream/time.

Milk – I am blessed to buy raw, organic milk from local farmers.
Cream – I buy this raw from our milk farmers.
Buttermilk – Homemade
Kefir – Homemade
Yogurt – Homemade
Sour Cream – Homemade
Butter – I usually purchase a case of Willow Made Sweet Cream, Salted Butter from Azure Standard if I can get it for $3.50/pound or less.  Otherwise, I just buy real butter from the grocery store.
Cheese – I purchase raw organic Landmark white cheddar cheese from Azure Standard.   It is $5.50/pound if purchased by the case.

Meat/Eggs/Beans

I purchase most of my grass fed beef and free range whole chickens from a local farm – NorthStar Neighbors.  Occasionally, I will get it from Tropical Traditions if they have a great sale.

Hamburger Meat
Cube Steak
Stew Meat
Beef Roast 
Chickens (whole) – I try stretch these to feed my family six meals!
Chicken Breasts – I typically purchase Smart Chicken brand when it’s on sale at our local grocery store for $4.0o/pound or less.
Deer Meat - from local hunters who like to share
Tuna (canned) – I buy Natural Value Yellow-Fin by the case either from Amazon, Vitacost, or Azure Standard, shooting for $1.50/can or less.
Salmon (canned) – Rubinstein’s Wild Alaska pink salmon from Azure Standard or Roland’s from Amazon – $3.00 or less per can.
Frozen Fish, sometimes - I live in Nebraska, what can I say?  We don’t have fresh fish here.  I don’t necessarily trust frozen fish from a regular grocery store, but occasionally I will buy some tilapia or salmon.
Eggs – I buy these from my friend who raises free range chickens.
Red Beans Azure Standard – $1.00/pound
Black Beans
- Azure Standard – $1.40/pound
Pinto BeansAzure Standard – $0.88/pound
Garbonzo BeansAzure Standard – $0.85/pound
Lentils - Azure Standard – $0.49/pound

Grains

Hard White Wheat – I buy this in bulk from Azure Standard – $0.83/pound.
Whole Kernel CornAzure Standard or Tropical Traditions – $0.68/pound
PopcornAzure StandardTropical Traditions or Amazon – $1.25/pound
Rolled OatsAzure StandardTropical Traditions or Amazon – $0.80/pound
Brown Rice Azure Standard, Tropical Traditions or Amazon – $1.80/pound
Whole Wheat PastaTropical Traditions or Amazon – around $2.00/pound

I sometimes have Kamut, Millet, Buckwheat, Spelt and/or Barley on hand – purchased from Azure Standard or Tropical Traditions – all less than $1.00/pound.

Baking/Cooking

Coconut FlourAzukar Organics through Amazon (best price!) or Tropical Traditions when it’s buy one get one free – $3.50/pound or less.
Sucanat - Azure Standard, Vitacost, or Amazon – $2.50/pound or less
Raw Honey – I purchase from a local bee keeper – or I buy it from Azure Standard
Grade B Maple Syrup – Farmers Market, Vitacost, or Amazon – $17.00/quart or less
Cocoa PowderAzure Standard or Tropical Traditions – $4.25/pound or less
Vanilla Extract - I make my own; read how you can too!
Corn StarchAzure Standard, Vitacost, or Tropical Traditions – $3.20/8 ounce box
Arrowroot PowderAzure Standard – $2.57/pound or less
Aluminum Free Baking PowderAzure Standard or Amazon – $2.65/pound
Baking SodaAzure Standard or Amazon – $1.00/pound or less
Shredded CoconutTropical Traditions- $17.50/gallon pail
Chocolate ChipsHomemade, Vitacost, or Amazon – $4.50/package or less
Butterscotch Baking ChipsHomemade
Active Dry YeastAzure Standard or Sams (if I can get a friend with a membership to grab some for me!)

Herbs and Spices

These are purchased either from Tropical Traditions, Azure Standard or Mountain Rose Herbs.  I didn’t link to any specific site for these – where I buy these depends on who has the best price at the time.

Redmonds Real Sea Salt
Garlic Powder
Turmeric
Minced Onion
Onion Powder
Onion Salt
Oregano
Basil
Cayenne Pepper
Black Pepper
Chili Powder
Paprika
Parsley
Cumin
Cinnamon
Nutmeg

Condiments and Sauces

Ketchup – I make homemade ketchup or purchase Muir Glen Organic Ketchup from Amazon, Vitacost, or Azure Standard – $2.70/bottle
Mayonnaise – I like Hain Safflower Mayo from Azure Standard or Vitacost – $5.50/jar or less
Mustard – Azure Standard – $2.35/bottle
Worcestershire Sauce - Azure Standard – $5.00/bottle
Soy Sauce - Azure Standard – $5.50/bottle Liquid Smoke - Walmart  ;)
Salad Dressings – I make my own, recipes are found here.
Jams and PreservesAzure Standard, Vitacost, or Tropical Traditions – $3.00/jar
Peanut Butter - I make my own, recipe found here

Fats

Coconut Oil, Virgin (tastes like coconut)Tropical Traditions, Amazon, Vitacost, or Mountain Rose Herbs – $18.00/quart or less
Coconut Oil, Expeller Pressed (flavorless) - Tropical Traditions, Amazon, Mountain Rose Herbs – $13.00/quart or less
Olive OilAzure Standard, Vitacost, or Tropical Traditions – $17.00/25 ounces or less
ButterAzure Standard (Yes, I’d already mentioned this in the dairy section, but it’s also a fat.  Apparently, I love butter enough to mention it twice.)
Palm ShorteningTropical Traditions, Amazon – $32.00 or less per gallon

Fruits and Vegetables

Tomato Sauce, Tomato Soup, Tomato Juicewe grow and can our own supply for each year or I get them from Vitacost when we run out of our home canned goods
Green Beans, Sweet Corn, Peaches, Strawberries, Applesauce - we grow or buy from local farmers and preserve these ourselves each year.
Frozen PeasAzure Standard – $7.70/5 pounds
All Other Fresh Produce – Azure Standard or local grocery stores

Nuts

PeanutsAzure Standard or Amazon – $3.70/pound
Pistachios, Cashews, AlmondsBraga Organic Farms or Vitacost
Dried FruitAzure Standard, Vitacost or Braga Organic Farms

Cereal and Chips (purchased rarely)

CornflakesAmazon or Vitacost – $3.00/box
Rice Crispies - Amazon or Vitacost– $3.00/box
Corn ChipsAmazon or Vitacost – $4.00/bag

So that you will always and forever have easy access to this resource list, I have added a link at the top of my site called Whole Foods Resources.  I’ve also added this pantry button to my side bar, which will link to this post:

Like This? Bless Others By Sharing!
Share on Facebook0Pin on Pinterest463Tweet about this on Twitter2Email this to someoneShare on LinkedIn0Print this page

Comments

  1. Alyssa says

    I FINALLY found a farm that I can buy raw cow’s milk, cream and butter from, but holy cow (ha, ha), is it expensive…milk is $8.75 a gallon, cream is $8.00 a pint and butter is $7.00 for 6 oz.!!!! If there’s anyone in the Houston/Galveston, TX area who knows of a better place to get these items, PLEASE let me know!!! Otherwise, there’s NO chance we will be adding this to our diet (we are a family of 6) anytime in the near future!

    [Reply]

    Jessica A Reply:

    http://www.realmilk.com/where5.html#tx

    Did you see this list?

    [Reply]

    Mandy Reply:

    What an invaluable resource! Thanks so much for sharing:)

    [Reply]

    Melinda Reply:

    I am in the Spring/Woodlands area and buy milk north of me at Gramen Farms, where it is even pricier. I just buy it once/month, or twice if budget allows. .

    [Reply]

    Alyssa Reply:

    Actually, that’s the farm I ended up going to…the prices I mentioned above were what they had on the website before I went…it was higher (winter costs) when I got there! Too far and too expensive for me to use on a regular basis…I’ve only found one other place locally that has a listing for cow’s milk on realmilk.com or related sites and I can’t seem to get ahold of them…everywhere else is goat milk…

    [Reply]

    Alyssa Reply:

    The place that I’ve been trying to get ahold of for months finally responded! They are only about 10 miles away and their prices are better ($6/gal)…they only sell milk and occasionally eggs…but I’m thrilled with that at this point!!!

    Christina Reply:

    I know this was posted a long time ago, but goat’s milk tastes just like cow’s milk as long as it’s not too old, which is unlikely that you’ll buy old milk. You may consider it because it’s actually healthier than cow’s milk. Drinking cow’s milk (especially feeding it to babies), can make you completely intolerant of lactose–it’s just because it is so hard for humans to digest. Goat’s milk is much easier on your whole body.

    Allison Reply:

    I buy my milk from Stryk dairy. They have a delivery point every other Saturday in Katy. I know they have other locations on their schedule. Call them to see if there is one near you :) http://www.texascheese.com/milk.htm

    [Reply]

    Jennifer Reply:

    Alyssa, we’ve had to change our mindset on milk. We now consider it a FOOD. And doing that, we feel it’s a good deal to get a gallon of whole fresh highly nutritious food for the rawmilk price. Our drink now is good cold water. That price offset (because water is nearly free) – has enabled us to look at our milk budget differently. We drink a lot less of it now. AND, I’ve become more willing to pay the xtra, because I know I’m not feeding my family crap. It all evens out in the end. :) Just something to think about.

    [Reply]

    Alyssa Reply:

    Thanks…we finally got a hold of the farm only 10 miles or so away from us and they are cheaper than the first farm we tried…I get my milk and eggs there now…very happy and we’ve been enjoying it since January! :)

    [Reply]

    Darla Reply:

    Alyssa, I am East of you in the Lake Houston Area. What farm are you using that is ten milkes away? I’ve been looking, and all I’ve found is Gramen, which is very high. If you are getting it for less somewhere closer, I would be very interested. Thanks!

    Alyssa Reply:

    Darla…The Healthy Way Dairy farm is in Santa Fe, off of HWY 6…you can contact Mrs. Nelson via email at cowsplus@verison.net…hope that helps!

    Darla Reply:

    Thank you! I will give them a try!

    Jamie Garcia Reply:

    This is extremely old but I thought I’d add http://www.localharvest.org to the list :)

    I hope you found a good farmer!

    We live in western MD and go to Your Family Cow in Chambersburg, PA for
    raw/pasture only/organic milk from Jersey cows :) They sell everything
    else too, we found them on localharvest.org.

    My farmer just recently went on the ‘raw milk diet’ and lost about 20lbs
    drinking 5 glasses of raw milk from his dairy per day. He did it to
    prove that all fats are not created equal!

    [Reply]

    Nicki Conner Reply:

    Alyssa – Try Stryk’s Dairy…..

    [Reply]

  2. Samantha says

    I know its been a while since this has come out, but I was wondering how you store your butter. I want to buy from Azure the larger amount, but wasn’t sure the best way to store it.

    Thanks!

    [Reply]

    Nanci Reply:

    Butter freezes very well. I buy a huge amount at a Farmer’s Market
    freeze most of it when I get home. When one block starts to get
    low, I just pull another out of the freezer and stick it in the fridge.

    [Reply]

    LindseyforLaura@HHM Reply:

    Laura also stores hers in the freezer. :)

    [Reply]

  3. Nedra says

    I came to this post to see where you get your peanut butter. Our favorite brand, Kirkland at Costco, has been discontinued and I am looking for another good brand. However, I did not see it on your list. Do you make your own or do you have a suggestion of where I could find a good peanut butter?

    [Reply]

    Laura Reply:

    I do make my own: http://heavenlyhomemakers.com/how-to-make-peanut-butter I forgot all about adding that to the list. I’ll edit that now. Any natural, organic peanut butter is a good option. I used to buy it in bulk through my health food coop, Azure Standard.

    [Reply]

  4. Melissa says

    I just stumbled upon this list, and I am so glad! We just got an Azure Standard drop. I have been trying to figure out to how to utilize it most effectively, and this is very helpful! Thank you!

    [Reply]

  5. Leah says

    Thank you for this list. It gives me a good place to start. I’m in Orlando, Florida, and having trouble finding sources for raw milk and cheese. The only source for cheese is selling it for $22.00 a pound. I can’t afford that! I’m going to keep researching, but if anyone knows of any sources in the area, please post! In the meantime, I’m working on getting stuff from Whole Foods, Amazon, and a local farm that provides me veggies, herbs and eggs.

    [Reply]

    Carolyn Reply:

    I am in the Tampa area in FL and I have just recently starting eating whole foods and organix .
    We shop a lot at Costco and online, mainly Amazon, as well as some local farms for produce. I also am struggling with a good place to get cheese from. Still looking around.
    The link above http://www.realmilk.com/where5.html#tx should have some places you can find raw milk and cheese near you. We actually have a few places not too far from here that have them. Just have to find the cheapest place now. :) Good luck!

    [Reply]

    Leah Reply:

    I found raw milk for $11.00 a gallon. We just can’t do that right now. But, I’ll keep watching and trying!

    [Reply]

  6. Alicia says

    Where do you buy stevia?

    [Reply]

    Laura Reply:

    I usually buy it through my health food co-op, Azure Standard.

    [Reply]

  7. Elizabeth says

    Your cheese and butter aren’t listed as organic. I figure you have done the research, but wanted to get your feedback.

    [Reply]

    Laura Reply:

    I trust the brands of the cheese and butter, so feel okay about them even though they aren’t organic. I can tell a difference in the way they smell and taste, compared to regular store bought butter and cheese (although I think it sounds weird to say that!).

    [Reply]

    Heather Reply:

    I just looked at Azure Standard and it doesn’t look like they carry the Willow butter anymore. Do you know anything about Rumiano? That’s the only other brand besides the Organic Valley Pastured Butter. It’s a BIG difference in price!! Any help would be great!

    [Reply]

    Rachel Reply:

    I recently contacted Azure Standard with some questions about cheese and ended up getting some specific info about Rumiano. They don’t use any milk with growth hormones and overall seem like a great company. I’d feel confident about purchasing Rumiano products.

  8. Julie says

    Have you recently found rolled oats/oat meal for .80 lb? I’ve checked all three companies you’ve listed and they’re all significantly more expensive.

    [Reply]

    Laura Reply:

    Yes, the oats at Azure Standard right now are around $0.72/pound, if I buy a 50 pound bag.

    [Reply]

  9. Priscilla says

    I buy Cinnamon, peppercorns, Beeyoutiful essential oils, Berkey & various other items from this source, which offers FREE shipping when you buy $99 or more in products http://www.morethanalive.com/?a_aid=837c265b (that is my referral link :)

    You’ll want to check out the limited time offer, promotion ends on 3/8/12, to save an additional 25% off (on your MTA order placed by 3/12/12) when purchasing a book, through an Amazon purchase. See their site for more info.

    [Reply]

  10. Shelley says

    Just wondering if anyone has heard of a bill they are trying to pass that the government will be able to collect on all past taxes for items purchased through places like Amazon.com, Vitacost, etc. because they don’t charge tax when your purchase through them. Someone told me there was a story on tv about a woman that was charged for 4 years of taxes with interest. If that happens to me, I am in big trouble.

    [Reply]

    Lauren Reply:

    I haven’t heard that, but it sounds ridiculous. I know that in Oklahoma, we pay a “use tax” on all internet purchases. Either you keep track of what you buy to determine the tax, or you take the standard use tax. We think it’s dumb. But it would be even dumber to do something retroactive like that–I hope it’s not true!

    [Reply]

    Amanda Reply:

    What? That story is completely fabricated. The customer when they purchase something is not held reliable for paying the taxes, the business is. That’s why businesses get closed down when they do not collect taxes. Yes, we can get in trouble for not paying taxes, but is related to our business, not our individual purchases.

    Also, Amazon does charge tax, but only if you are located in the state from which they ship. Just like numerous other online businesses do. Legally, you are not charged Sales Tax for goods located in another state. No one in the history of the USA has ever paid Sales Tax with its intention of going to a different state than the one they are located in.

    (Ever notice when you purchase something online it will say something like “7.5% sales tax if you are located in Florida”? Thats what I am talking about.)

    [Reply]

  11. Bernadette says

    Hey Laura,
    Thank you for this extensive list! I appreciate all the time you put into your blog! I may be missing it, but where do you get your cream cheese? I am new to Azure and saw they have 3lb logs for $10.00, but they are not organic but are rBst free. I remember reading that milk products higher in fats hold the uckiness more so I am trying to find the best option. The truly organic cream cheese is significantly more expensive.

    [Reply]

    LindseyforLaura@HHM Reply:

    Laura makes her own cream cheese. You can read about it here:
    http://heavenlyhomemakers.com/make-your-own-yogurt-and-cream-cheese

    [Reply]

  12. Bernadette says

    Also, I forgot to ask. Not sure if this is the right place, but we are talking groceries so, here goes: If I freeze cultured buttermilk does it kill the cultures? I know I could make buttermilk, but with the price of raw milk i can get a case cheaper through azure, but if freezing it would kill the cultures that would be pointless! :)

    [Reply]

    Jamie Garcia Reply:

    Freezing it will kill it. BM lasts a while in the fridge, but apparently
    you should not use it for a starter past 3 weeks.

    I guess you just have to balance cost and health benefits for the best
    fit for your budget. I know that’s what I have to do and about 50% of
    the BM that I use is from the gross-ery store unfortunately right now.

    Practice makes progress :)

    [Reply]

  13. DanielleG says

    Can anyone tell me if and why Canola Oil bad for you? Why choose Coconut Oil since it so high in Sat. fat? I know it has a lot of other nutrients but most are lost in the cooking process aren’t they? Thanks for any advice!!!

    [Reply]

    Laura Reply:

    Here’s a post I wrote about how good coconut oil is for you: http://heavenlyhomemakers.com/coconut-oil-why-it-is-good-for-you-and-where-to-buy-it. I am not afraid of saturated fat because our bodies recognize these fats and are able to process them well (butter, coconut oil, palm oil). Here is a good article on the dangers of canola oil: http://www.truthaboutabs.com/the-canola-oil-deception.html

    [Reply]

  14. Jamie Garcia says

    This post is old, but I wanted to thank you Laura for putting the time into it. It’s really helped me source some of my family’s food and budget well. I’ve just started to bake our own bread, etc and put up veggies/fruits for the winter, your blog has really be an inspiration and help along the way this year!

    The way we save a TON of money on beef and chicken is to buy in bulk.

    We buy 1/4 beef from a farm that we trust and get it for $3.50/#. That includes filets and ground beef. It usually costs us $400-500 and you have to pay all at once, so we have to save some $ each month towards buying our yearly cow. They are not organic, but they treat their cows extremely well, do not feed any grain, and they butcher at a very small abattoir that they trust.

    Our chicken comes from our raw/pasture only/organic farmer. We buy WHOLE chickens when they have the bulk price each summer.

    It took about a year of searching to find these folks, it was well worth it and now we have it dialed in, so my budget is spot on for food (well it could be if I was more organized :)

    [Reply]

  15. says

    You all are so blessed, we have to pay $25 p/gallon of raw milk. How in the world can we afford it. We make the effort because I know is best. So, for our family of 6 we get only half a gallon per week. I pray we can do more soon.

    [Reply]

    Jamie Garcia Reply:

    I will never complain about paying $6.50/gallon again! (actually I
    never DID complain, but I will tell my farmer about this my goodness!)

    [Reply]

    martha grove Reply:

    Yes, I have to pay 15.00 per gallon, so we do part raw milk, and then the rest organic milk , my family of 6 drinks at least 4 gallons of milk a week!

    [Reply]

  16. Rebecca Robinson says

    Pine Creek Products is a local family that raises goats. We get our raw, organic goats milk from them It is wonderful! So much better for people with digestive issues. They sell shares and deliver locally! Sedalia/Sprucewood Colorado. Contact-Dawn Brower

    [Reply]

  17. Danielle says

    I’m dying to try your Turkey Sausage, where do you get your ground turkey?

    [Reply]

    LindseyforLaura@HHM Reply:

    It is the Shelton brand from Azure Standard.

    [Reply]

  18. megan says

    Where do you buy your sun dried cranberries? And do you make your own beef broth and vegetable broth or purchase them?

    [Reply]

    Laura Reply:

    I make my own broth, and typically I buy cranberries from Vitacost.

    [Reply]

  19. Tasha says

    I just found your blog.
    I know this post is old, so I hope you see my question.
    I am curious, do you eat rice at all?
    If so, where do you purchase it.
    Thank you,
    Tasha

    [Reply]

    Laura Reply:

    Yes, Brown Rice is listed in this post in the Grains section. I get it from Amazon, Vitacost, or my food co-op, Azure Standard usually.

    [Reply]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *