Real Food I Consistently Buy at Walmart

I’m writing a small series of posts to share what groceries I purchase from each of my favorite stores – either online, co-op, or from brick and mortar grocery stores. I recently shared about the groceries I buy from Aldi and groceries I order from Amazon. Today I’ll tell you about the real food groceries I often buy at Walmart!

groceries feb 174

I know many people strongly dislike shopping at Walmart. But for me, it is one of two options in my small town. I have the choice of shopping at our one local grocery store (which is quite a bit more expensive and does not always have great quality produce) or Walmart. The produce selection at our Walmart is usually pretty good, plus I can price-match great deals from stores an hour away like Aldi and Fresh Thyme Market.

So Walmart it is, almost every week. Typically I’ve found the quality of their produce to be very good! And they even carry several organic options.

Real Food Groceries I Buy at Walmart

What do I buy at Wal-Mart?

A cart full, you can bet on it. :)

groceries june 17

~ Fresh Fruits and Vegetables

I look at Pricematcherz.com each week and take advantage of all the deals from stores in Lincoln. I get amazing deals on fresh produce this way, and I am so thankful for this!

groceries819

~ Frozen Veggies as Needed

Typically I buy frozen veggies from Azure Standard. But since that order only comes once each month, I buy (non-organic) from Walmart in the meantime to fill in gaps.

~ Chicken

Our Wal-mart carries a “natural” brand of chicken at a very reasonable price. I often find it marked down and buy every bit of it when it’s available at the discount. But even if it isn’t discounted, the price is still good. I can get whole chickens as well as boneless thighs and breasts. Boneless thighs are my absolute favorite!

groceries august17

~ Cream and Half-and-Half

No it’s not organic. Yes we go through a lot of it.

~ Colby Jack Cheese

Our Walmart has Joseph Farms brand that is a great price and made from cows that are not given hormones. I usually buy 2-3 of these four-pound hunks of cheese each month. We shred it all in our food processor and keep it in these bowls with lids to pull out and use as needed.

~ Day-Old Bread on the Mark-Down Cart

I always check this cart to see if their French or Italian bread is available for $0.53. If so, I grab a few loaves so my boys can make Pizza Boats for a quick lunch or so we’ll have it on hand to serve guests. No it’s not very nutritious. But it makes a nice side for an otherwise nutritious meal, and our guests enjoy it slathered in butter!

~ Hormel Naturals Lunch Meat

If we need sandwiches to take on the road for soccer or basketball games, I grab a couple family packs of these.

~ Nitrite Free Hot Dogs

They recently came out with a Walmart brand of hotdogs that I would consider “better for you” and their price is better too. I like to have these on hand for Beanie Weanies once in a while. :)

~ Organic Mixed Greens and Fresh Spinach

The prices on these are great, and actually cheaper than the conventional options! I love how simple these make my life!

groceries feb 173

 

Are you a Walmart shopper? Does your Walmart still offer Price Matching? What do you frequently buy at Walmart?

How My Grocery Cart Looked After a Week of Travel (And is Price-Matching Going Away?)

Our family just rolled into town (at 1:30 this morning!) after a long but quick trip to Arkansas for a family reunion. We get together once every two years – and this year we celebrated our Nana’s 90th birthday! Look at this beautiful lady:

reunion4

There were aunts and uncles and cousins (and even a doggie), food, and games all weekend. We all had lots of catching up to do!

reunion2

reunion3
reunion6

We made it home just in time to do several loads of laundry, then send the teenage boys off to their first church camp of the summer. This leads me to my grocery shopping dilemma:

  1. We were all starving for fresh fruits and veggies after a road trip.
  2. Most of the boys will be gone all week.

I do not even know how to grocery shop for three people.

I am so used to buying half the store for my family every week that when I only have to buy for a few, I feel lost. I settled on “only” 8 pounds of strawberries, 4 pints of blueberries, 4 containers of raspberries, and only 1 watermelon and 1 pineapple. I got a bunch of mixed greens, carrots, peppers, nectarines, and peaches. I’m quite sure I bought more than 3 of us can eat. But after a week of travel food, we’ve been feasting on berries and greens all day – so maybe we’ll finish it off without a problem.

reunion1

We’re also joining with friends to take a meal to our local mission tonight, so some of this fruit is going there. :)

Have you heard anything about Wal-mart taking away Price-Matching in your area?

I’ve caught wind of a new policy rolling out for Walmart in which they will no longer offer a price-match guarantee. Boo-hoo. Some stores are already affected by this, though thankfully, my store still price-matches – at least for now.

I can’t find any official information on which stores are taking away their price-matching perk. What have you learned about this?

I’ve become quite spoiled by price-matching, so to think we might not get to anymore is quite a bummer! We’ll see how it plays out, and if I hear any more, I’ll keep you posted!

With that, I’m off to enjoy some more berries and glasses of water to counteract the french fries I ate on the road last night. :)

What is Price Matching and How Does it Work?

What is Price-Matching and How Does it Work

I’ve recently learned the art of “price matching.”  Where has this been all my life?  (Right under my nose.  I just never looked into it before.)  This new practice has been saving me $10-$40 per week.  That’s $40-$160 per month.  That’s big savings for my family of big eaters!

What is Price Matching?

Wal-Mart offers an Ad-Matching Guarantee.  This means that if another store within 50 miles is offering a specific food at a lower price (shown in their weekly ad), Wal-mart will honor that price.  Read all the detailed information about their policy here.

It is important that you pay attention to the details of the grocery store ads.  Price matching is only valid on items “pound for pound,” “ounce for ounce,” etc.  I try to be very diligent about making sure I don’t accidentally pick up the wrong size item.

How Does Price Matching Work?

Sound complicated?  It really isn’t.  It took me exactly one shopping trip to work out all the kinks and learn how easy this practice is.

Before going shopping each week, I spend a few minutes looking at all relevant grocery store ads online.  We have very few stores in my town, so I am thankful I can price match with the stores in our nearby cities which have 6-7 stores to price match with.  I find the lowest prices from each store (mainly focusing on the produce), and make my list.

This week, my list looked something like this:

Aldi

~ Strawberries, 16 ounces, $1.29
~ Onions, 3 pound bag, 99¢
~ Red Potatoes, 5 pound bag, 99¢

Alert

~ Carrots, 2 pound bag, $1.19

Super Saver

~ Grape Tomatoes, 1 pint, 96¢
~ Blueberries, 18 ounces, $3.48 (our Walmart didn’t have this size, so I scratched that off my list)
~ Gala or Yellow Delicious Apples, 3 pound bags, $2.50 each

Wal-mart employees have been trained to quickly adjust the price of the items you are price matching.  You simply tell them the price you found that was cheaper, and they ring it up at that price.  Easy!  I try to separate my price-match items from my other items to make it easier on the cashier.

Here is a sample conversation between the cashier and me…

Cashier:  You have such beautiful hair.
Just kidding.  For some reason, the cashier never says that.  Here’s the real conversation:
Me: These are my price-match items.

Cashier:  Great, we’ll start with the pears.  How much?
Me:  99¢ per pound.
{Cashier rings up my pears at 99¢ per pound}  

Cashier:  Okay, now how about these onions?
Me:  99¢ for each bag

And so it goes until we work our way through all of my price match items.  :)

How Much Can You Save?

Here’s an example of everything I bought and how much I saved through price-matching last week.

price matching

  • 2 bags of Yellow Onions priced at $2.98 for a 3 pound bag – I got for 99¢ each (saved 3.98)
  • 3 bags of Red Potatoes priced at $3.47 for a 5 pound bag – I got for 99¢ each (saved 7.44)
  • 1 pound containers of Strawberries priced at $1.99 – I got for $1.29 each (saved 5.60)
  • D’Anjou Pears priced at $1.67/pound – I got for 99¢/pound (saved 3.69)
  • 2 bags of Halo Clementines priced at $4.97 for a 3 pound bag – I got for $3.99 each (saved 1.96)
  • 2 bags of Carrots priced at $1.48 for a 2 pound bag – I got for $1.19 each (saved .58)
  • 2 bags of Gala Apples priced at $3.47 for a 3 pound bag – I got for $2.50 each (saved 1.94)
  • 2 bags of Golden Delicious Apples priced at $3.47 for a 3 pound bag – I got for $2.50 each (saved 1.94)
  • 2 pints of Grape Tomatoes priced at $2.98 per pint – I got for 96¢ each  (saved 4.04)

Price matching saved me $31.17 this week.  It took me about 10 minutes to sit at the computer and find the prices I wanted to match and make a list.  Saving over thirty bucks in 10 minutes to feed my family real food?  Yes, I think that’s very worth my time!

Watch that you don’t fall into the trap of snatching up good deals on processed foods.  Those are out there too, so of course, I had to remind us all that those are just not worth the “price” we pay later.  You’ll be surprised though at the great deals you can get on fruits and vegetables, meats and cheeses, often organics too!

One last note:

I try not to price-match from my hometown grocery stores.  My town is small, so it doesn’t take much extra time to run into our local grocery stores to pick up the food I need.  I like to support our local stores.  Where price-matching really works well for me is offering me big city sale prices from bigger stores that would cost me an hour’s drive and a half tank of gas.  :)

Share with us!  Do you take advantage of Wal-mart’s price matching policy?  How does it work for you?  Have any other great tips to share about this?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Want a recipe eBooklet full of my Top 10 Money Saving Recipes? Join our Heavenly Homemakers Savings Club, and we’ll send it to you for FREE! (Joining means we’ll also keep you informed of all the latest money saving groceries and homemaking items we come across. A win-win!)

Top 10 Money Saving Recipes

Sign up to join our Heavenly Homemakers Savings Club here.

Menu Plan for the Week, Using Fresh Cranberries, and Price Matching at Wal-Mart?

I bought a few groceries at the beginning of the week:  broccoli, pears, cantaloupe, spinach, cottage cheese, cucumber, raspberries, clementines, blackberries, and petite carrots.  All but the cottage cheese and half the cranberries are gone already.  Time to go back to the store.  This is a good “problem” to have.  I am so thankful for all the delicious variety of produce available.

dec 6 groceries

By the way, that cantaloupe was the sweetest we’ve eaten in a long time.  That’s amazing to me, seeing as it’s December.  We devoured that melon.

I came up with a fantastic Cranberry Almond Orange Bread recipe this weekend, which I’ll share with you during our 5th Annual Heavenly Homemakers Christmas Brunch.  But regarding cranberries – I’m curious what you make with fresh cranberries?  Leave a comment to let us know how you like to eat them and what you like to make with them.  I’d love to hear your ideas.

You might remember the Orange Cranberry Scone recipe I shared two years ago.  I rarely make this, but the Christmas season is definitely the perfect time to treat my family to this. :)

Orange Cranberry Scones

Here’s what our menu includes this week:

Breakfast

Lunch

Dinner

Fruits and Veggies (I serve 1-4 per meal)

  • Mixed Greens
  • Green Beans
  • Peas
  • Broccoli
  • Applesauce
  • The rest depends on what I get at the store – spinach, pears, apples, clementines, carrots…

Oh!  And we have an Aldi in Lincoln now, so I’ve heard I can start price-matching at Walmart since it’s 50ish miles away.  I’m excited to learn more about how this will work.  Any expert price matchers out there with tips for me?!