Cheeseburger Soup – for $1 per person {31 Days of Real Food Reality ~ Day 10}

31 Days 300

It’s a real food recipe that most everyone will love.  It’s full of nourishing goodness.  After all, there’s chicken broth and carrots in it, not to mention delicious beef, cheese, milk, and sour cream.  It’s a full meal all on its own.  Just like all of the recipes I share, this one won’t appear to anyone as “health food.”  It’s simply delicious food.  Comfort food.  And yep, it just so happens to be healthy.

I found that this recipe yielded six hearty servings.  I did the math on it, and can declare it to be a Dollar Menu Dish.  Technically, it cost me just over a dollar per person to feed this to my family.  I decided, eh, it counts.  :)  So what does it mean that this meal costs about a dollar per person?  It means that healthy eating doesn’t have to be expensive!  I love it that there are so many economical ways to feed a family well.

If you don’t mind adding a little extra expense to this soup, and you really want to make it appealing to those among you who just might be afraid of anything healthy – try adding 1/4 – 1/2 pound of chopped, cooked bacon.  Then it becomes Bacon Cheeseburger Soup, and who wouldn’t want to eat that?  By the way: Bacon is real food.  Hallelujah!

Cheeseburger Soup

1/2 pound ground beef
1/2 cup chopped onion
3/4 cup shredded carrots
1 teaspoon dried basil
1 teaspoon dried parsley
3 cups chicken broth
salt and pepper to taste
1 1/2 cups milk
5 cups potatoes cut into chunks
2 cups shredded cheddar cheese
1/4 cup sour cream

In a large pot, brown hamburger meat with onions, carrots, basil, and parsley.  Once thoroughly cooked, add chicken broth and potatoes.  Salt and pepper to taste.  Bring to a boil, then reduce heat to medium while potatoes cook, about ten minutes.  Once the potatoes are tender, add milk, stirring and cooking until bubbly – about two minutes.  Remove from heat.  Add cheese and sour cream, stirring until melted.  Serve.

Cheeseburger Soup

Looking for more meal ideas that use healthy, real food ingredients and cost less than one dollar per plate?  Here’s what I’ve shared so far:

Have you found ways to keep real food eating within a reasonable budget for your family?

Like This? Bless Others By Sharing!
Share on Facebook133Pin on Pinterest499Tweet about this on Twitter3Email this to someoneShare on LinkedIn0Print this page